Mezinárodní výstava zdravotnických technologií Arab Health
Na přelomu ledna a února jsem navštívil Dubaj, jeden z nejznámějších ze sedmi Spojených arabských emirátů (SAE) na pobřeží Perského zálivu. Hlavním cílem cesty byla návštěva mezinárodní výstavy zdravotnických technologií s názvem ARAB HEALTH, která se každoročně koná na výstavišti Dubai World Trade Center. Výstava hraje klíčovou roli při sbližování regionálních a zahraničních odborníků ve zdravotnictví a ideových vůdců prostřednictvím výzkumu, inovací a obchodu. Zásadní dojem na mě udělal počet vystavovatelů, kterých se v době mezi 29. lednem a 1. únorem 2024 sešlo neuvěřitelných čtyři a půl tisíce. Tomu odpovídal i počet návštěvníků, kterých přijelo z celého světa více než sto šedesát tisíc!
Po společném oficiálním přivítání v českém pavilónu se účastníci naší patnáctičlenné delegace rozešli dle svých preferencí a zájmů do všech výstavních prostor. Během šestihodinové prohlídky jsem se s kolegy snažil projít co největší množství pavilónů, ale projít všechny bylo samozřejmě nad naše síly. Zaměřil jsem se na technologie spojené s nelékařskými ošetřovatelskými obory, kde mě zaujaly novinky ve fyzioterapii, radiologii, laboratorní diagnostice, nutriční terapii a ošetřovatelství. Velkému zájmu se těšili roboti, kteří se dovedou o pacienty nejen postarat, ale dovedou s nimi i verbálně komunikovat. Z medicínských oborů mě zaujal pavilón, jehož výstavní plochy byly určeny zobrazovacím metodám. Největší zastoupení měly pavilóny Číny, Japonska a také USA, kde vystavovaly své výrobky a technologie mnohé federální státy (Texas, Florida, …).
Díky české obchodní společnosti Linet jsme dostali pozvání na Velvyslanectví ČR v SAE a do privátní nemocnice Clemenceau Medical Center Hospital v Dubaji https://cmcdubai.ae/ Nemohli jsme samozřejmě vynechat návštěvu nejvyššího mrakodrapu světa Burdž Chalífa (828 metrů), z jehož 125. patra jsme se mohli ve večerních hodinách kochat výhledem na město, které jsme si další den mohli prohlédnout i z paluby výletní lodi…
Karel Štix